Nesmrteľné tašky

Plastové tašky majú jednoduché poslanie. Odniesť nákup z obchodu domov. Koľko platí naša planéta za týchto pár minút pohodlnosti?

Minulý rok v marci sme sa v týždenníku Trend dočítali, že každý človek v Európskej únii spotrebuje za rok v priemere 191 plastových tašiek na jedno použitie. V EÚ takto každoročne vzniká viac ako 800-tisíc ton odpadu, z ktorého sa podľa údajov Európskej komisie zrecykluje iba približne šesť percent.

Väčšina našich známych “igelitiek” končí v komunálnom odpade, ostatné sa “potulujú” po uliciach, vidíme ich “ozdobovať” stromy a plávať v riekach. Okrem priamej ekologickej záťaže môžu takéto tašky napríklad zablokovať odtoky a spôsobiť miestne záplavy. Igelitky sa na skládkach väčšinou nerozkladajú vôbec a hoci niektoré plastové tašky sú vyrobené z materiálov, ktoré sa rozpadnú, ani takéto tašky sa nerozložia úplne. Rozpadnú sa iba na tisíce malých “nesmrteľných” kúskov toxických pre pôdu, vodu aj vzduch. Naďalej hrozí ich požitie, vdýchnutie a hromadenie v prírode. Plastové tašky takýmto spôsobom zabijú každoročne státisíce veľrýb, tuleňov, korytnačiek a iných zvierat po celom svete.

Sú krajiny, ktoré sa už niekoľko rokov pokúšajú tento problém riešiť. Často citovaným príkladom je Írsko, ktoré zaviedlo na jednorazové plastové tašky daň 15 centov a vďaka tomuto opatreniu sa podarilo ich používanie znížiť až o 95 percent. Podobné opatrenie zaviedlo napríklad Nemecko, Španielsko či Holandsko. V Taliansku platí od roku 2011 úplný zákaz predaja klasických plastových tašiek. Južania ich totiž spotrebovali až 20 miliárd ročne. Obchodníci môžu zákazníkom ponúkať len tašky z biologicky rozložiteľného plastu, papiera či látok. Podobný zákaz sa podarilo presadiť aj v niektorých mestách v Spojených štátoch amerických – napríklad v San Francisco či Los Angeles. Plastové tašky sa vo všetkých supermarketoch v L.A. minulý rok zakázali úplne a zákazníci majú teraz na výber, či si donesú vlastnú tašku alebo si kúpia papierovú za 10 centov.

A čo môžem urobiť ja ako jednotlivec? Zabudnúť na éru divokého konzumu, keď sme si domov s jedným nákupom potravín doniesli aj päť plastových tašiek na jedno použitie. Na nákupy si so sebou vždy nosiť svoju vlastnú tašku alebo košík, neoblomne odmietať všetky ponúknuté igelitky v obchodoch a nájdené plastové tašky poctivo recyklovať.

Enviromentalisti navyše dodávajú, že tašky tvoria iba 1-2% ekologickej záťaže pri jednom nákupe potravín. Zhruba 7% tvoria rôzne obalové materiály a až 90% majú na svedomí samotné potraviny. Preto je fajn, ak sa pri našich ekologických snaženiach okrem výberu tašky zamyslíme aj nad jej obsahom! (viď. časť “Po nás potopa?” v našom článku k téme “Vráťme sa k BIO”).

Súvisiace odkazy: