Skutočné jedlo nevzniká v laboratóriu. Je produktom poctivých a starostlivých farmárov a výrobcov. Pestuje a spracúva sa trpezlivo, s ohľadom na našu planétu a ďalšie generácie. Vonia a chutí.

Potraviny od farmárov a výrobcov, ktorí sa vybrali cestou ekologického pestovania / chovu / výroby, sa u nás pomerne často a povrchne hádžu do jedného vreca akejsi “novej módy”, nového trendu pre určité skupiny – pre hipsterov, hipisákov, zelených či bohatých, nie pre “bežných” ľudí. Tento pohľad je paradoxný, pretože ekologické poľnohospodárstvo / BIOpotraviny (organické potraviny) sú v skutočnosti návratom k tradičným, stáročiami overeným spôsobom pestovania, chovu a výroby. Je to návrat k poľnohospodárstvu a potravinárstvu pred tzv. zelenou revolúciou (50te a 60te roky), kedy sa začala vo veľkom využívať mechanizácia a chémia.

Ekologické poľnohospodárstvo (ktorého produktom sú potraviny s označením BIO):
– využíva namiesto syntetických, na fosílnych palivách založených hnojív techniky, ktoré pomáhajú prirodzenej regenerácii pôdy – nenecháva ďalším generáciám v pôde toxické dedičstvo;
– namiesto chemických postrekov pestuje rastliny a chová zvieratá, ktoré pôsobia ako prirodzená ochrana produkcie pred nežiaducou burinou či škodcami – neohrozuje biodiverzitu a vracia na polia život;
– namiesto preventívnych antibiotík a rastových hormónov sa stará o prirodzene zdravú stravu a zdravé prostredie pre chov hospodárskych zvierat; namiesto prehnanej mechanizácie kladie dôraz na ručný zber a šetrné spracovanie – uprednostňuje kvalitu pred kvantitou.
Vo výrobe BIOpotravín sa postupuje trpezlivo, bez umelých urýchľovačov, bez umelých adítív – “Éčiek”, často podľa tradičných, stáročiami overených, receptúr.

Ekologické poľnohospodárstvo a výroba BIOpotravín sú návratom k prirodzenosti, k niečomu, čo ľudia počas mnohých stáročí považovali za normálne. Je to snaha ponúkať potraviny, ktorých chuť a vôňa neboli pozmenené genetickým inžinierstvom a chemickým priemyslom. Je to snaha vrátiť ľuďom skutočné, prirodzené jedlo.

Preto v Bioparku vyberáme potraviny, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, preto u nás nájdete:
– čerstvú zeleninu a ovocie vypestované zaručene ekologicky, bez pesticídov a ďalšej zbytočnej chémie, s ohľadom na Vaše zdravie a zdravie našej planéty;
– vajíčka od sliepok, ktoré si voľne pobehujú v nádhernej prírode chránenej krajinnej oblasti;
– mliečne výrobky od kráv, oviec a kôz, ktoré sa pasú na trávnatých plochách;
– špaldový kváskový chlieb, ktorý s radosťou ručne vyrábajú v duchu už takmer zabudnutej tradície;
– a ďalšie s láskou vyrobené produkty od ľudí, pre ktorých je snaha ponúkať skutočné jedlo životným poslaním.
Našim spoločným cieľom je, aby v generácii našich detí už BIOpotraviny boli celkom bežné, a naopak, tie, ktoré sa dnes považujú za “normálne” potraviny – produkty z konvenčnej výroby, aby z regálov obchodov vymizli.

Viac k tejto téme (Čo sú BIOpotraviny? Vieme čo jeme? Koľko toxínov znesieme? Po nás potopa? Môžeme si dovoliť “lacné” potraviny?) si môžete prečítať v našom článku “Vráťme sa k BIO: Znovu objavme jedlo!” http://biopark.sk/temy/tema/vratme-sa-k-bio/

* Biopark je sieť deviatich obchodov v Bratislave, Galante, Košiciach a Žiline. Vybrané produkty ponúkame i v rámci internetového obchodu. Náš sortiment tvoria BIOpotraviny, prírodné výživové doplnky, BIOkozmetika a hygiena, EKOlogické čistiace prostriedky, a knihy. V troch bratislavských prevádzkach je naša ponuka rozšírená aj o ZDRAVÉ deli. Našimi zásadami sú nakupovať zodpovedne voči svojmu zdraviu, férovo voči farmárom a výrobcom, a ohľaduplne voči našej planéte a budúcim generáciám. Tešíme sa, že máme uvedomelých zákazníkov!

Sledujte nás na Facebooku: https://www.facebook.com/Biopark.sk