Na letné šaláty

Ak hľadáte zdravé oleje na Vaše letné šaláty, v termíne od 15. do 28. júla sa Vám oplatí zastaviť v Bioparku. Vo všetkých našich siedmich prevádzkach nájdete zľavu -20% na vybrané tri druhy olejov – ľaničníkový od výrobcu Bio Planete, tekvicový značky Bio King a slnečnicový Gaya od Búšlak Oil.

Žitnoostrovné zlato

Panenský, za studena lisovaný bio slnečnicový olej Gaya, sa pestuje a vyrába v susedstve najčistejšieho úseku Dunaja, v chotári Dunajského Klátova. Na rozdiel od konvenčných (teda nebio) slnečnicových olejov, ktoré pochádzajú prevažne z geneticky modifikovaných plodín, pestujú sa za použitia syntetických hnojív a postrekov a môžu obsahovať až styridsať rôznych chemických látok, ktoré sa do nich dostanú pri výrobe a spracovaní, tento olej vôbec neobsahuje chemikálie ani geneticky modifikované suroviny. Keďže sa olej spracúva veľmi šetrným spôsobom, zachováva si vysoký obsah vitamínu E (minimálne 300 mg na jeden liter), vďaka ktorému je silným antioxidantom, chráni bunky voči voľným radikálom, blahodárne pôsobí na pokožku a sliznicu. Zaujímavosťou je, že vďaka veľkému podielu (až 82%) kyseliny olejovej (nenasýtenej omega-9 mastnej kyseliny) má bio slnečnicový olej Gaya vysoký bod horenia – tzv. dymový bod, preto sa nepripáli.

Použitie: na šaláty, dresingy a majonézy, do studenej kuchyne, ale aj na varenie a pečenie

Výrobca: Búšlak Oil, Slovensko

Divoký ľan

Ľaničník siaty (camelina sativa, nazývaný aj “divoký ľan”) sa vďaka svojej prirodzenej odolnosti voči škodcom a chorobám stáva obľúbenou plodinou biofarmárov. Stopercentný za studena lisovaný olej zo semien ľaničníka, z certifikovaných ekologických fariem Francúzska, je výnimočne bohatým zdrojom nenasýtených omega-3 mastných kyselín. Dlhodobý nedostatok omega-3 mastných kyselín a príliš vysoký podiel omega-6 mastných kyselín zvyšuje riziko srdcových ochorení, infarktov, mozgových príhod, zápalov, artritídy a niektorých druhov rakoviny. Lekári a odborníci na zdravú výživu preto považujú za ideálny pomer 2 až 5 dielov omega-6 na 1 diel omega-3 mastných kyselín. V modernej strave, založenej na rastlinných tukoch, je však veľmi častým pomer až 20:1. V bio ľaničníkovom oleji značky Bio Planete je podiel omega-3 až 33% (pre porovnanie, v konopnom oleji približne 19%, v tučných rybách 12-24%, v ľanovom oleji okolo 45%, v olivovom oleji 2-4%, v slnečnicovom oleji 0%). Vďaka vysokému obsahu vitamínu E je ľaničníkový olej tiež silným antioxidantom, priaznivo pôsobí na elasticitu ciev a pokožky, hladinu cholesterolu, podporuje imunitu. Zlatistá farba, jemná vôňa a chuť po chrumkavej zelenine, cibuli a horčici obohatí Vašu kuchyňu o kulinársky zážitok.

Použitie: na šaláty, studené pokrmy, na zjemnenie chuti varenej zeleniny i jedál z obilnín. V záujme zachovania nutričných hodnôt výrobku ho nezohrievame.

Výrobca: Bio Planète, Francúzsko

Tekvicový liek

Bio tekvicový olej značky Bio King je vyrábaný šetrným spôsobom podľa tradičnej štajerskej receptúry. Vďaka tomu si zachováva vysoký podiel cenných živín. Stopercentný olej lisovaný z tekvicových jadierok sa už po stáročia v strednej Európe spája s liečbou a prevenciou viacerých ochorení. Pomáha pri liečbe močového mechúra, obličiek, zvýšených hodnotách „zlého“ cholesterolu v krvi (zároveň podporuje tvorbu tzv. „dobrého“), artérioskleróze, nespavosti, kŕčoch, brzdí rakovinu čriev. Obsahuje drahocenný vitamín E a okrem toho aj mnoho stopových prvkov ako draslík, fosfor, vápnik, železo, meď a zinok. Zaujímavý je veľmi vysoký podiel selénu, ktorý posilňuje srdce, ale aj pamäť, zvyšuje koncentráciu. Po užívaní tekvicového oleja by mali zmiznúť aj tzv. starecké škvrny.

Použitie: najmä na šaláty a do studenej kuchyne, odporúčame ozdobiť ho niekoľkými zrniečkami himalájskej soli a namáčať si v ňom kúsky čerstvého chleba

Výrobca: Bio King, Rakúsko