BIOvíno Domin & Kušický

Zanietený vinár a degustátor Ing. Ján Domin si po mnohoročných skúsenostiach s výrobou vína splnil sen: založil prvý registrovaný BIO vinohrad na Slovensku a vybudoval rodinné vinárstvo, ktorého vysoko kvalitné produkty sa tešia popularite doma i v zahraničí. Je pre nás cťou, že BIO vína značky Domin & Kušický Vám môžeme ponúkať aj v obchodoch Biopark.

Keď vinárstvo, tak ekologické
Slovenská firma Víno Natural Domin & Kušický sa pri pestovaní viniča a výrobe vína správa mimoriadne zodpovedne, ohľaduplne voči životnému prostrediu aj ďalším generáciám. Poľnohospodárske postupy sú nastavené tak, aby činnosť človeka bola harmonickou súčasťou prírody, aby sa nenarušovali prirodzené ekosystémy flóry a fauny.

Ekologické vinohradníctvo sa vykonáva na výmere 40 ha vlastných vinohradov v Modrokamenskom a Vinickom rajóne na juhu stredného Slovenska. Vo viniciach sa používa menej drôtenky, aby vinohrady prirodzene dýchali a boli prevzdušnené, čo si vyžaduje kvalitný rez a precízne prevedené zelené práce. Burina sa likviduje mechanicky – mulčovaním, plečkovaním, vykášaním a ručným kopaním. Ochrana viniča kontaktnými sírnatými a meďnatými postrekmi je v ekologickom poľnohospodárstve povolená v obmedzenom množstve – vo vinohradoch však za dvanásť rokov práce vidieť prirodzenú odolnosť, ktorá umožňuje ešte striedmejšiu ochranu. Odrodová skladba vo vinohradoch je volená cielene na agroekologické podmienky mikrorajónov, vhodnosť odrôd pre ekologickú činnosť. Kry nie sú zaťažené (1,5 – max. 2 kg hrozna) a hrozno sa zbiera zdravé, v plnej zrelosti, výlučne ručne. Následne sa rýchlo spracuje a šetrne vylisuje. Pri zbere úrody sa žiada o certifikát BIOproduktu na každú odrodu zvlášť a pri fľašovaní vína certifikát BIOpotraviny.

Dopestované hrozno sa spracúva vo vlastných zariadeniach na finálny produkt , ktorým je certifikované BIOvíno. Víno sa vyrába v čistom prostredí, bez chémie a pridaných aromatických látok. Mušty sú odkaľované, prebieha riadené kvasenie s autochtónnymi kvasinkami. Sírenie muštov a vín sa pohybuje v minimálnych dávkach (obsah SO2 je výrazne pod povolenou normou). Veľkým technologickým vkladom je, že všetky vína sú bez akejkoľvek chemickej stabilizácie. Snahou výrobcu je zachovať vo vínach ich odrodový charakter a ďalšie nuansy podporené slnkom, pôdou a zrážkami. Sú to vína na dlhé ochutnávanie a meditovanie. Všetky biele vína dozrievajú minimálne rok, červené vína väčšinou 2 až 3 roky. Niektoré vybrané červené vína strávia určitý čas v drevených barikových sudoch.

Dobré víno má svoju vlastnú zem
Vína značky Domin & Kušický sa môžu pýšiť označením “Víno s chráneným označením pôvodu”. Presná špecifikácia terroir: Stredoslovenská vinohradnícka oblasť, Modrokamenský a Vinický rajón, obec Veľký Krtíš, Modrý Kameň, Dolné Plachtince a Vinica. Najväčší z vinohradov na okraji mesta Veľký Krtíš, hon Viničky, má rozlohu 20 ha. Druhý, 10 ha vinohrad, ktorý sa nachádza na južnom svahu Dolných Plachtiniec, je hon Pustatina. Tretia vinička s rozlohou 3 ha na Modrom Kameni, hon Katovka, bola vysadená v roku 1998 a je to prvý registrovaný BIO vinohrad na Slovensku. Posledná lokalita vinohradu bola vytipovaná v obci Vinica, hon Husárka, na 5-tich ha. Územie vinohradu sa môže klimaticky prirovnať k Burgundsku: je to overené v praxi a na túto skutočnosť sa prihliadalo aj pri výsadbách. Preto Domin & Kušický ponúka Burgundské biele, šedé aj modré. Z príbuzných odrôd je to Chardonnay so svojimi sviežimi ovocnými tónmi. Osobitnú kapitolu tvorí Tramín červený, ktorý je neopakovateľný so svojimi arómami, ktoré získava aj z pôdneho podložia. Z bielych odrôd je to ešte Sauvignon a Rizling vlašský. Červené vína zastupuje už spomínané Burgundské modré, Cabernet Sauvignon ale aj Merlott a Hron.

V obchodoch Biopark (http://biopark.sk/kde-nas-najdete/) aj v našom e-shope (http://eshop.biopark.sk) aktuálne nájdete tieto BIOvína Domin & Kušický:
červené vína
Cabernet Sauvignon
http://eshop.biopark.sk/vino-Cabernet-Sauvignon-750ml
Dominus červené cuvée
http://eshop.biopark.sk/vino-Dominus-cervene-cuvee-750ml
Modrý kvet cuvée
http://eshop.biopark.sk/vino-cuvee-Modry-kvet-750ml
Rulandské modré
http://eshop.biopark.sk/vino-Rulandske-modre-750ml
ružové víno
Dominus ružové cuvée
http://eshop.biopark.sk/vino-Dominus-ruzove-cuvee-750ml
biele vína
Chardonnay
http://eshop.biopark.sk/vino-Chardonnay-750ml
Rizling vlašský
http://eshop.biopark.sk/vino-Rizling-vlassky-750ml
Rulandské modré klaret
http://eshop.biopark.sk/vino-Rulandske-modre-klaret-750ml
Rulandské šedé
http://eshop.biopark.sk/vino-Rulandske-sede-750ml
Tramín červený
http://eshop.biopark.sk/vino-Tramin-cerveny-750ml

*** Biopark je sieť deviatich obchodov v Bratislave, Galante, Košiciach a Žiline. Vybrané produkty ponúkame i v rámci internetového obchodu. Náš sortiment tvoria BIOpotraviny, prírodné výživové doplnky, BIOkozmetika a hygiena, EKOlogické čistiace prostriedky, a knihy. V troch bratislavských prevádzkach je naša ponuka rozšírená aj o ZDRAVÉ deli. Našimi zásadami sú nakupovať zodpovedne voči svojmu zdraviu, férovo voči farmárom a výrobcom, a ohľaduplne voči našej planéte a budúcim generáciám. Tešíme sa, že máme uvedomelých zákazníkov!

Sledujte nás na Facebooku: https://www.facebook.com/Biopark.sk