Ľubovník bodkovaný – ľudové názvy: svätojánska bylina, svätojánska tráva, bylina sv. Jána, trezalka, zvonček svätojánský – je rastlina, ktorú už starí Gréci používali na liečbu popálenín, rán, modrín i reumatických chorôb. Výskum v 80-tych rokoch 20. storočia pripísal tejto liečivej bylinke viacero pozitívnych účinkov na psychiku aj fyzické zdravie.

Svätojánsky olej je jedným z najpoužívanejších prostriedkov v ľudovom liečiteľstve. Je považovaný za účinný prírodný prostriedok proti stavom úzkosti a strachu, depresiám, neurózam, nespavosti. Olej z ľubovníka uvolňuje napätie, pomáha pri bolestiach hlavy a migréne. Výťažky zo svätojánskej byliny dobre pôsobia i pri chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch, pri chorobách močových ciest a taktiež proti pomočovaniu detí. Zvonka slúži tiež na kloktanie pri zápaloch slizníc hrdla a ústnej dutiny. Obklady s použitím ľubovníkového oleja sa odporúčajú na uvoľnenie nervov zo zablokovaných medzistavcových platničiek. Pomáha pri reumatických opuchoch, nervových bolestiach a zápaloch. Uľavuje bolestiam chrbta a kĺbov. Odporúča sa aj pri liečení rán, rôznych pomliaždenín a zlomenín.

Použitie: Odporúča sa denne 1 čajovú lyžičku na lačno pri gastritíde, žalúdočných a tráviacich ťažkostiach. Vhodný je aj pri masážach chrbta a na rôzne druhy obkladov (viď vyššie).

Odporúčame: Svätojánsky olej značky NatureKing (BioKing) – ručne zbierané kvety divorastúceho ľubovníka bodkovaného, ktoré sú vylúhované v extra panenskom BIO olivovom oleji http://eshop.biopark.sk/oleje/Olej-svatojansky-100ml

UPOZORNENIE:

V súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách v platnom znení Vám oznamujeme, že údaje a informácie uverejnené na tejto stránke majú iba informačný charakter, nie sú návodom na liečbu a nenahrádzajú odbornú lekársku starostlivosť. Sú prevzaté od výrobcov produktov, z overených zdrojov dostupných na internete a z publikácií o zdravej výžive. Použitie výživových doplnkov konzultujte s lekárom.