Guarana alebo Paulínia nápojová (Paullinia cupana) je popínavý ker z Amazonského pralesa Južnej Ameriky. Jej semená obsahujú guaranín a ďalší rad látok, ktoré majú na organizmus človeka stimulačný efekt. Guaranu aktuálne nájdete vo väčšine populárnych energetických nápojov, jej účinky však spoznali už pred stáročiami rôzne amazonské kmene Indiánov a využívali ju tiež spolu s inými bylinami ako liek, drogu a vynikajúce afrodiziakum.

Guarana:

 • obsahuje aktívne látky ako kofeín, ktorého je tu viac ako v kávových zrnách, a tiež cenné vitamíny a minerály;
 • stimuluje mozgovú činnosť, zvyšuje duševnú výkonnosť a odstraňuje pocit vyčerpanosti;
 • je účinná pri migréne, celkovo znižuje subjektívny pocit vnímania bolesti a únavu svalov, môže tíšiť menštruačné bolesti;
 • zrýchľuje metabolizmus, obmedzuje pocit hladu, trávenie a spaľovanie tukov, preto ju užívajú aj tí, ktorí sa snažia o redukciu váhy.
 • Zvykne sa užívať aj pri detoxikácii organizmu a na podporu imunitného systému. Avšak POZOR!!!: podobne ako ďalší známy kofeínový zdroj, kávu, aj guaranu treba užívať s mierou, keďže môže mať rôzne nežiaduce účinky (napr. nespavosť, nervozita, rôzne riziká pre tehotné a dojčiace ženy).
 • Za bezpečnú a zdraviu prospešnú dávku sa považuje ½ až 1 čajová lyžička guarana prášku, ktorá sa rozpustí v smoothie, ovocnej šťave alebo v horúcej vode. Čistú, kvalitnú guaranu v RAW a BIO kvalite si môžete kúpiť v kamenných obchodoch Biopark aj v našom internetovom obchode:
  http://eshop.biopark.sk/guarana-prasok-raw-60g

  V súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách v platnom znení Vám oznamujeme, že údaje a informácie uverejnené na stránke majú iba informačný charakter, nie sú návodom na liečbu a nenahrádzajú odbornú lekársku starostlivosť. Sú prevzaté od výrobcov jednotlivých produktov a z overených zdrojov dostupných na internete. Ich prípadné použitie konzultujte s lekárom.
  Ďakujeme za pochopenie!